Ájurvédské elixíry
Ájurvédská medicína rozlišuje sedm tělesných tkání lidského organismu (dhátus), které jsou funkčními a stavebními prvky fyzického těla.
V průběhu života dochází k jejich neustálé výživě a regeneraci prostřednictvím procesu trávení. Přeměna stravy probíhá nejprve v žaludku a poté v tenkém a tlustém střevě.
Tímto způsobem dochází k neustálé obnově tělesných tkání, které se tradičně uvádějí v tomto pořadí, protože každá z nich zároveň vyživuje tkáň následující: plazma (rasa), krev a červené krvinky (rakta), svalstvo (mámsa), tuk (méda), kosti a chrupavky (asthi), kostní dřeň a nervový systém (madždžá), esence reprodukčních orgánů (šukra/arthava).
Optimální funkce všech sedmi tkání závisí na kvalitě každodenní stravy a správné životosprávě. Nutriční fáze každé tkáně probíhá pět dnů, takže dozrání poslední reprodukční tkáně trvá celkem třicet pět dní. Kapha dóša jakožto základní substance tělesné stavby je spojena s tvorbou plazmy, svalů, kostní dřeně a reprodukční tkáně. Pitta se účastní formování krve a váta souvisí s nervovým systémem a kvalitou kostí. V případě psychosomatické nerovnováhy dochází k vychýlení jedné z dóš, která poté proniká do příslušné tělesné tkáně a vede k jejímu onemocnění.
Doporučené dávkování elixírů: 1 čajovou lžičku (tj. 5g/lžička) 2 – 3x denně samostatně nebo zapít šálkem vlažného mléka či vody. Příprava nápoje: 1 čajovou lžičku rozmíchejte ve 250 ml vlažného mléka či vody.